Fundacja rodzinna krok po kroku. Krok 1 – decyzja

Wielu przedsiębiorców wciąż zastanawia się, czy fundacja rodzinna to dla nich dobre rozwiązanie. Na podstawie naszych doświadczeń przybliżamy istotę fundacji rodzinnej krok po kroku. Pierwszy krok – decyzja, jest tym najważniejszym.

Fundacja rodzinna to instrument dobry dla osób, które posiadają wartościowy majątek i chcą go przekazać swoim następcom. Dla tych, którym zależy, aby przekazane mienie pozostało w rękach następców przez dłuższy czas i nie uległo szybkiemu upłynnieniu lub utracie.

Role – czyli kto jest kim w  fundacji rodzinnej

  • Fundator to osoba, która powołuje do życia fundację rodzinną i wyposaża ją w majątek, na etapie jej tworzenia. Fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna.
  • Beneficjenci to ci, na rzecz których fundacja rodzinna spełnia określone w statucie świadczenia, pochodzące z majątku fundacji. Są wyznaczani przez fundatora. Beneficjentami fundacji rodzinnej mogą być zarówno osoby fizyczne (nie muszę być pełnoletnie), jak i organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego. W tej grupie może być też sam fundator.

Istota fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna musi być zasilona mieniem o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Taka jest bowiem minimalna wysokość funduszu założycielskiego wymaganego przez ustawę. Mieniem wnoszonym do fundacji mogą być nieruchomości, ruchomości, pieniądze, udziały, akcje lub inne wartościowe prawa, które przelicza się na pieniądze. Ustanawiając fundację rodzinną i wyposażając ją w majątek, fundatorzy dokonują swego rodzaju aktu dobroczynności. Z tego powodu trudno sobie wyobrazić, aby do fundacji wnoszone było mienie poważnie obciążone, mogące generować problemy w przyszłości, np. poprzez wszczynane egzekucje.

Fundacja rodzinna stanowi odrębny od fundatorów i beneficjentów byt prawny i jeśli coś otrzyma, to nikt nie może jej tego odebrać. Tutaj ujawnia się istota fundacji rodzinnej.  Zilustrujmy to przykładem.

Jeśli fundator daruje udziały w spółce z o .o. swoim trzem synom, po 1/3 każdemu z nich, to traci nad nimi kontrolę. Każdy z synów może później zbyć te udziały. Jeśli fundator wniesienie te udziały do fundacji rodzinnej i postanowi, że ma ona wypłacać synom jako beneficjentom po 1/3 zysku, to ekonomicznie uzyskują oni tyle samo. Dodatkowym efektem jest jednak to, że istnieje nadal kontrola nad udziałami. To fundacja staje się udziałowcem, a nie synowie i żaden z nich nie ma prawa rozporządzać tymi udziałami.

Kiedy fundacja rodzinna to dobry wybór

Możemy wyróżnić kilka powodów, dla których fundacja rodzinna jest lepsza od dokonywanych w kierunku następców darowizn lub sporządzanych testamentów.

Fundacja rodzinna to dobry wybór:

  • gdy chodzi o zachowanie pod wspólnym dachem majątku, który nie powinien lub nie może ulec podziałowi (rozdrobnieniu), gdyż tylko jako całość lub pozostając w jednych rękach zachowuje swoją wartość (np. przedsiębiorstwo, atrakcyjna nieruchomość, która powinna być wynajmowana tylko w całości);
  • kiedy zachodzi obawa, czy wspólnie uposażeni następcy będą w przyszłości osiągać zgodę co do sposobu zarządzania przekazanym im majątkiem;
  • kiedy z uwagi na swoje predyspozycje osobiste, następcy nie będą w stanie właściwie zarządzać majątkiem i dojdzie do jego utraty;
  • gdy jest prawdopodobne, że następców nie interesuje zachowanie/pomnażanie przekazanych im dóbr i szybko je upłynnią.
Umów się na konsultację w sprawie Twojej fundacji rodzinnej: kontakt@domfundacjirodzinnych.pl lub 785 530 118