Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów zapowiadało, że od 2025 roku wejdą w życie zmiany związane z opodatkowaniem fundacji rodzinnych. Miały dotyczyć m.in. 15-letniej karencji na zbycie majątku fundacji rodzinnej oraz opodatkowanie dochodów fundacji uzyskiwanych z najmu i dzierżawy jej nieruchomości. Zmianom wyraźnie sprzeciwiali się przedsiębiorcy i środowiska biznesowe. Projekt zmian nie znalazł się jednak w wykazie prac Sejmu na 2024 rok. Wszystko więc wskazuje na to, że na razie przepisy pozostaną bez zmian.
Przypomnijmy – w sierpniu 2024 r. środowisko biznesu rodzinnego zelektryzowała informacja o potencjalnych zmianach przepisów dotyczących fundacji rodzinnych. Chodziło przede wszystkim o:
Sygnalizowane zmiany miały wejść w życie z początkiem 2025 roku. Ministerstwo Finansów twierdziło, że są one uzasadnione z uwagi na to, że duża część fundacji rodzinnych jest tworzona tylko po to, aby uniknąć opodatkowania lub uzyskać korzyści w tym zakresie. Takie ustalenia miały wynikać ze schematów podatkowych (MDR), raportowanych do administracji skarbowej oraz z wniosków o interpretacje indywidualne, składane do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Ponadto Ministerstwo wskazywało, że w przestrzeni publicznej istnieje wiele sygnałów wskazujących na zastosowanie fundacji rodzinnych do agresywnej optymalizacji podatkowej. Nawet wielu doradców prawnych reklamowało swoje usługi w zakresie tworzenia fundacji rodzinnych w tym celu.
Temat zmian w przepisach o fundacjach rodzinnych spotkał się z żywym odzewem i ostrą krytyką środowiska biznesu, komentatorów życia gospodarczego i przedstawicieli odpowiedzialnych firm doradczych. Podkreślano, że:
W odpowiedzi na krytykę, Ministerstwo zastrzegło, że większość przedstawionych propozycji stanowi dopiero wstęp do dyskusji nad zmianami, i że będą następnie poddane konsultacjom społecznym.
Ostatecznie projekt zmian nie znalazł się w wykazie prac Sejmu na ten rok. Oznacza to, że omawiane zmiany nie wejdą w życie w 2025 r. Wynika to z obowiązującej w prawie podatkowym zasady, że zmiany na nowy rok podlegają publikacji w Dzienniku Ustaw najpóźniej do 30 listopada roku poprzedniego, oraz że podatnik nie może być zaskakiwany niekorzystnymi dla siebie zmianami w ciągu roku.
Jest również wątpliwe, wobec wypowiedzi Ministerstwa Finansów o konsultacjach i reakcji środowiska biznesu rodzinnego, czy anonsowane propozycje zmian w ogóle będą forsowane.